Ağustos 2018 Gökyüzü Olayları

Uzay

Ağustos 2018 Gökyüzü Olayları

1 Ağustos 2018 – Vesta

1 Ağustos Çarşamba günü bilinen büyük astreoidlerden olan 4 Vesta, Mayıs ayı döngüsünü tamamlayarak Doğuya doğru yörüngesini takip etti.

 

 

2 Ağustos Perşembe 2018 – Jüpiter üzerinde gölge

Sadece Avrupa ve Batı Afrika’daki görünen bu gölgeler, Jupiter’in IO ve Eeuropa uydularının, gezegen diski üzerinden geçerken telekosplar yardımıyla göründü.

 

 

 

4 Ağustos 2018 Cumartesi – Son Dördün

Ayın evrelerinden birisi olan Son Dördün, gece yarısında yükselerek gökyüzünün güney kısmında görünür oldu. Bu aşamada şafak vaktinde ayın batı tarafı ışık yayarak dünyanın önünde konumlanarak evresini tamamlamak üzere yoluna devam etti(ediyor).

 

 

10 Ağustos Cuma – Ay’ın Dünyamıza Yakınlaşması

10 ağustos Cuma günü sabah 2’de ay Dünya’ya en yakın noktasına ulaştı.( 224.499 mil – 358 078 km). Ay ve Güneş’in hemen hemen aynı yörünge üzerinde seyretmesi nedeniyle önümüzdeki bir kaç gün boyunda gelgitler daha belirgin hale gelecek

 

 

11 Ağustos 2018 – Cumartesi – Yeni Ay ve Kısmi Güneş Tutulması

Yeni evresinde Ay Dünya ile Güneş arasına geziyor. Güneş ışığı ay’ın sadece uzak tarafığa ulaştığı için ve ay güneş ile aynı yörüngede olduğundan parçalı güneş tutulması yaşacanak. Bu tutulma, Kanada’nın kuzeydoğusunda, Grönland, İzlanda, Kuzey Kutpu, Kuzey Avrupa, Sibirya ve Asya’nın kuzeydoğusundan görülebilecek.
En büyük tutulma, kuzeydoğu Sibirya sahillerinde saat 09: 46: 15’te gerçekleşecek olup, bu sırada Güneş’in % 68’i gizlenecektir.

 

 

 

 

12 Ağustos 2018 – Pazar – Perseid Meteor Yağmuru

 

13 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında oluşan Perseid meteor yağmuru, 12 Ağustos Pazar akşamı zirveye çıkacak. Perseid göktaşlarını görmek için en iyi zaman gece yarısından sonra, gökyüzünün kuzeydoğıu kısmında daha yoğun gözlemlenebilecek. Saatte 100 adet meteor yağmuru gözlemlenebilecek olup, dürbünsüz olarak, çıplak gözle izlemeniz gerekmektedir. Nacizane tavsiyem ; İzlemek için şehir ışıklarından uzaklaşıp, karanlık bölgelere doğru yol almanız. Ancak dikkat edin ayyaşlar çıkmasın karşınıza 🙂

 

 

13 Ağustos 2018 – Pazartesi – Jüpiter Zubenelgenubi’den geçiyor

 

13 Ağustos Pazartesi günü, Jüpiter’in yörüngelsel hareketi (kırmızı çizgi), Jüpiter’i Libra’daki parlak çift yıldız Zubenelgenubi’nin hemen yukarısına taşıyacak. Eğer bir teleskopunuz varsa gökyüzünün güneybatı kısmında Jüpiterin hemen altına bakın. (yeşil çizgi)

 

 

 

 

14 Ağustos 2018 – Salı – Hilal Ay ve Venüs

 

14 Ağustos Salı akşamı gökyüzünün batı kısmında Hilal Ay, Venüs’ün 6 derece üzerinde bir hizada olacaktır. Bu gece yeni aldığım dürbünle ayı daha yakından gözlemleyebileceğim 🙂

 

 

 

 

16 Ağustos 2018 – Perşembe – Gün içerisinde Ay Jüpitere daha yakın

 

16 ağustos günü öğleden sonra Jüpiter gökyüzünün kuzeydoğusunda belirecek. Hilal ay ise Jüpiterin 9 derece üstünde konumlanmış görünecek. Akşamüstü ise yörüngesel hareketler nedeni ile Ay Jüpiterin sağında kalacak. Eğer dürbününüz varsa daha yakından izleyebilirsiniz.

 

 

17 Ağustos 2018 – Cuma – Venüs

12 Ağustos Perşembe günü, Venüs Güneşten en uzak mesafeye gelecek. Ekim ayının sonlarına kadar kardeş gezegenimiz aşağı yönlü yörüngesini tamamlamak üzere disk boyutunda parlamaya devam edecek. 

 

 

 

18 Ağustos 2018 – Cumartesi – İlk Dördün

 

20 Ağustos 2018 – Ay v Satürn – Kurban Bayramı Arefesi

 

26 Ağustos 2018 – Pazar – Dolunay

 

30 Ağustos 2018 – Perşembe – Samanyolunu kendine manzara yapan Gezegen – SATÜRN

Selçuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir